"Jsem trochu střelec bez tréninku a často i bez sebereflexe, takže jdu do velkých výzev a malé převýšení mě nezajímá. Ráda bych ale upřesnila, že neumím běhat kopce, pokud si snad někdo myslí, že jsem na to specialista."

Klára Zelenková
"S běháním jsem u nás začala já. Vsadila jsem se s kamarádem, silným kuřákem, že pokud uběhnu maraton pod pět hodin, tak on přestane kouřit. To se mi nakonec nepovedlo o několik vteřin."

Lucie Doubravová
"Mentalitou jsem zkrátka vytrvalec. Když zaběhnu desítku, řeknu si: "Dobrý no, ale už jsem jí běžel líp". Minimálně deset kilometrů chodím běhat v průměru každý den. Zatímco u maratonu a výš mi udělá radost jenom to, že to zvládnu."

Jirka Pešek
"Za ty roky už jsem si vyzkoušela různá počasí, důležité je mít dobré oblečení, suché boty na přezutí a především fajn lidi v autě, kteří neřeší, že to tam fakt druhý den už ukrutně smrdí... :)"

Petra Bačkovská






 
"Cíl jsem si vlastně žádný nedával, až když jsem byl v půlce měsíce na Mont Blancu, říkal jsem si, že to na ten Everest musím dotlačit. Ale pravda je, že na závěr už jsem se trochu těšil, až ten měsíc skončí 🙂."

Jiří Randák

Rozhovory

5. 12. 2020 Jiří Randák
Šplhací výzvu - šerpa - zatím finálně vyhodnocenou nemáme, probíhá ověřování výsledků a ještě si to nějaký čas vyžádá. Každopádně o vítězi nemáme pochyb. 😁 Nedalo mi to a vítěze z Velkých Popovic, kde mají super kavárnu Andělku (pečou tam skvělé věci 😜) a dost kopců 🙈, jsem musela vyzpovídat. Pokud vás zajímá, kdo u něj v rodině má nejvíc soutěživého ducha, tak na náš rozhovor mrkněte. Moc děkuju Jirkovi za milý rozhovor a krásné fotky.

Jirko, jak si začínal s běháním? Pár závodů (i jeden maraton) na svém kontě již máš, ale přijde mi, že běháš hlavně pro radost.
Trefila jsi to dobře. Běhám hlavně pro radost z pohybu a udržení kondice. Vždycky jsem měl běhání spíš jako doplněk k jiným sportovním aktivitám. Pravidelněji jsem začal běhat až právě po přestěhování do Popovic (což je teda už 10 let). Okolní příroda k běhání vyloženě vyzývá. Ještě se to tehdy sešlo s tím, že jeden z mých předchozích zaměstnavatelů sponzoroval populární běžeckou sérii a týmová motivace pomohla tomu, že jsem začal běhat víc.

Kopečková výzva 🍨🍨 - zdá se, že tě opravdu pořádně nakopla a do kopců jsi se pořádně opřel. Navíc i objemově jsi za listopad hodně poskočil.
Nechal si za sebou i naše běžecké stálice v kopcích. Co ty na to? Očekával si na začátku listopadu, že překonáš 10 tisíc metrů? Velká gratulace a obdiv👌💪
Díky. Výzvu si totiž dobře načasovala! Pravidelný home office, zavřené bazény a jiné sportoviště i hospody, takže po ránu žádné komplikace. Na kolo už zima, sněhu na běžky ještě pomálu, ranní inverze, které lákaly k výběhům na co nejvyšší kopec v okolí... Na kopce jsem právě z okolí Popovic zvyklý, ale je pravda, že ne v takových dávkách. Cíl jsem si vlastně žádný nedával, až když jsem byl v půlce měsíce na Mt Blancu, říkal jsem si, že to na ten Everest musím dotlačit. Ale pravda je, že na konci už jsem se trochu těšil, až ten měsíc skončí 🙂.

Poznal jsi nějaká nová místa a trasy při této příležitosti? Oblíbil sis nějaký kopec, který jsi běhal třeba několikrát za sebou?
Já jsem vlastně všechny metry nastoupal v nejbližším okolí Popovic. Takže asi nebylo místo, které bych neznal. Pro fanoušky kopečků ale mohu určitě některé doporučit (řadím podle mé oblíbenosti) :
1. Rozhledna Ládví (na kopci Vlková) - rozhledna je otevřena i v zimě, ale až od 9:00. Já tam většinou byl brzy po ránu užít si východ slunce, takže
místo rozhlednových schodů, jsem si to někdy dal na kopec vícekrát 😉
2. Čerčanský Chlum - kopec s jedním z nejvyšších převýšení v okolí (250m) s krásným výhledem na Posázaví
3. Pecný - kopec nad Ondřejovem, kde je známá hvězdárna.
4. Radimovka - přímo nad Popovicemi s výhledem na pivovar 😉
0. tajný tip - lom Na Požárech přímo v Popovicích - ten mi sloužil hlavně když jsem měl jen málo času, třeba v obědových pauzách. Navíc je jen kousek od tebou zmiňované kavárny Andělka, kam jsem si chodil pravidelně pro odměnu.


Motivoval tě třeba Vašek Tregner, který s tebou dlouhou dobu držel krok?
Kolegy ve výzvě sledoval spíš můj osmiletý syn. Pravidelně mi kontroloval nastoupané metry a hlásil, kolik kdy nastoupal Vašek nebo Klára. Když jsem mu říkal, že jsou dobří, hned hlásil, že půjde běhat se mnou a já musím dát ten kopec dvakrát tolik, co ho vyběhne on. Za sebe gratuluju všem, co si dali v listopadu aspoň jeden pořádnej kopeček!

Než přišla výzva, jaký si měl vztah ke kopcům a jaký ho máš teď? Plánuješ pokračovat takto houževnatě ve vertikálních metrech dál?
Miluju hory, v létě turistika, v zimě běžky. Rovina je pro mě nuda, ani to běhání mě na ní nebaví. S tou výzvou mě to vzhledem k okolnostem fakt bavilo! A ty metry se daly naběhat i v okolí - nejvyšší kopec, na který jsem vyběhl má něco málo přes 500m.n.m. Když jsem byl na rodinném výletě v Krkonoších hned jsem počítal, jak by metry naskakovaly rychleji a bez opakovaných výběhů. Takže přemýšlím, že si někdy na nějaký vyšší kopec vyběhnu. To asi ale až na jaře, teď se už těším na sníh a běžky 😉
28. 11. 2020 Petra Bačkovská
Čau běžci, dnešní rozhovor je se členkou, která nevynechá žádnou běžeckou akci, o které se před ní zmíníte. Teda pokud to není maraton na silnici 😅 Miluje totiž přírodu a té si na silničním maratonu moc neužijete. Na oplátku má zase vždy v záloze závod či akci, kam vás bude lákat. Mezi jeho oblíbence patří i štafetové závody alias týmové. A protože jsem štafetové “ucho”, ráda se něco nového dozvím ☺️ Moc děkuji Peti za rozhovor a pěkné fotky, ze kterých je vidět, co všechno můžete na takových závodech zažít 😁

Péťo, kolikrát jsi se již zúčastnila Vltava Runu? Vybíráš si úseky, které jsi ještě neběžela? Pokud ano, kolik úseků z VR již znáš osobně?
Vltava Run jsem běžela 4x. Říkala jsem si, že 3x a dost. Ten první zážitek byl prostě nejlepší. Pak už se trochu měnil tým a VR se stala velmi populární, zvýšil se počet týmů, ceny a když jsem byla potřetí, přišlo mi to už moc komerční, takže jsem si říkala, že si dám od štafeťáku odpočinek... a přišla výzva Hory Bory - náročnější - míň lidí, víc kopců, krásná příroda Beskyd... vůbec jsem nepřemýšlela, měla jsem hned jasno, že do toho jdu! Úseky mi jsou celkem fuk - asfalt je rychlejší, terén je krásnější 🙂 Žádné úseky si moc nepamatuji, až když jsem přímo tam, tak si někdy řeknu, že tady už jsem možná i běžela... :)))

Je znát, když počasí nepřeje? Vím, že loňský ročník nebyl tak slunečný jako ten letošní...
Počasí celý závodní víkend ovlivní hodně, protože nejen, že se běhá venku, ale vlastně se venku i spí a jí... nebo maximálně v autě. Letošní ročník VR i HB byl ještě ovlivněn covidem... Za ty roky už jsem si vyzkoušela různá počasí, důležité je mít dobré oblečení, suché boty na přezutí a především fajn lidi v autě, kteří neřeší, že to tam fakt druhý den už ukrutně smrdí... :)))

Co tě na závodě VR nejvíce baví? Máš nějakou zajímavou historku?
Krom běhu a přírody mě baví lidi (jako vždycky a všude) - lidi spoluběžci, běžci z jiných týmů, lidi na předávkách a občerstveních... obdivuji dobrovolníky, kteří tam sedí třeba 20 hodin a nalévají čaj.... zažila jsem si občerstvovačku třeba na Pražské 100, takže dobře vím, o čem to je... běžci se zahřejí pohybem, oni ne...
Extra vtipná historka mě teď ani nenapadá, snad lehce k pousmání, když jsme kolem 4h ráno přijeli na předávku (HB), kde byli dobrovolní hasiči, kteří se zahřívali čajem s rumem a začali nás přemlouvat, ať se na to vykašlem a jdeme spát, že u nich v klubovně už spí asi 20 běžců....:))) tak jsme se zasmáli, dostali jsme teplý čaj, domácí slivovici (korona nekorona) a běželi dál!

Jak je to s přihlášením? Akce není levná, přesto jsem slyšela, že je velmi těžké sehnat startovní číslo. Navíc před závodem začnou  běžci  odpadat jak hrušky ze stromu ... 😁 Tedy často pak běžci shánějí další běžce. Jak to míváte vy?
Když se spustí registrace na VR je to během minuty vyprodané, šílené... HB jsou v pohodě, tam to zatím ten komerční nádech nemá. Na poslední chvíli se místo určitě sehnat dá, pokud ti nevadí, že běžíš s cizím týmem. U mě je to většinou tak, že máme to "silné jádro" a sháníme pak další běžce. Letos jsem na VR udělala výjimku a běžela jsem s cizím týmem, většina Plzeňáci, a bylo to moc fajn 🙂

Závod Hory Doly jsi běžela letos poprvé? Kdybys měla srovnat s VR, plusy a mínusy obou závodů?
HB už 2x, je to drsnější, víc v přírodě, míň lidí v týmu, slabší značení - ještě to neměli tak vychytané, ale letos už bylo výrazné zlepšení. Každopádně se to běží celé na Moravě a tam jsou neskutečně milí lidé.

Co Run Berounka Run, nebo Run Labe Run? Byla jsi? Nebo se chystáš v příštím roce? Lákají tě vůbec, nebo dáš přednost klasice?
Vím, že jsou, ale nebyla jsem, nepřemýšlím o nich. To už bych pak o víkendech nedělala asi nic jiného.....🙂 chci taky občas stihnout kolo, hory, rodinu a přátele 🙂 (pořadí se průběžně mění :-)))
A nebyla by to Péťa, aby nás nepozvala na nějakou běžeckou akci... 🙂
Letos to vypadá, že už běhů moc nebude, ale držím pěsti, aby klapla Trailová Závist, kterou pořádají moji kamarádi Zuzka a Honzou Bartasovi - krásné těžké trailové běhání.
https://trailovazavist.cz/

A oběh Prahy, jmenuje se POP - Partyzánský oběh Prahy, není to nic ofiko, takže tady ani žádnou pozvánku přidat nemůžu. Je to vánoční setkání kamarádů běžců (poslední víkend v prosinci), na kterém se dá naběhnout různá dávka kilometrů... 10, 20... a někdo třeba i 70 km 🙂
21. 11. 2020 Jirka Pešek
Je jen o rok starší než já a už zvládl tolik maratonů... ale zajímavé je, že na jeho kontě jich je daleko více než půlmaratonů... Rád běhá i do práce (už si to dal 325x), a dokonce se zdá, že do práce běhá raději než z práce (zatím "jen" 311x)😅. Moc děkuji Jirkovi, že se tak pěkně rozpovídal a poskytl krásné fotky.👌

Jirko, zaujalo mě, že na behej.com je vidět, že svůj první maraton jsi absolvoval již v roce 2009, zatímco půlmaraton v roce 2011 a desítku dokonce v roce 2012. Většina z nás začíná obráceným pořadím. 😁 Čím to? Jaké jsou vlastně tvé běžecké začátky?
Moje běžecké začátky sahají někam na počátek milénia, kdy jsem chodil na střední školu. Matně si vzpomínám, jak jsem si o prázdninách chodil s kamarádem zaběhat. Tehdy jsem ještě vůbec nevěděl, že se ze mě jednou stane běžec takového formátu (smích), běh pro mě sloužil spíš jako výplň času. Vyrůstal jsem na vesnici a jako dítě/teenager jsem byl poměrně aktivní a dělal spoustu sportovních aktivit hlavně pro zábavu v rámci místní vesnické komunity. Takže fotbal, v zimě hokej na rybníce, jezdil jsem na kole, také jsem jednu dobu koketoval s basketbalem a tenisem, nebo si chodil zahrát squash či do fitka. Dělal jsem toho spoustu, ale u ničeho jsem dlouho nevydržel. Zpočátku tedy ani u běhu, který byl vlastně jenom takovou sezónní záležitostí, i když si matně vzpomínám, že už tehdá jsem "snil" o tom zaběhnout maraton. To ale bylo spíše jenom takové mávnutí do větru, protože jsem ani nevěděl, kolik kilometrů vlastně chodím běhat, a možná ani to, kolik takový maraton měří. Ale připadalo mi to cool, takže jsem si občas takto zafantazíroval. Když jsem potom šel na vejšku, při ní začal pracovat a osamostatnil se od rodičů - čímž se podstatně změnil můj životní styl -, na sport už nějak nezbývalo místo. Protože jsem velký jedlík, během 2-3 let jsem přibral několik desítek kilogramů. Zlom pak nastal v červnu 2008 po konci semestru, kdy má hmotnost převyšovala 100 kg a já už se na sebe nemohl koukat. Rozhodl jsem se, že se vrátím ke své původní hmotnosti a začal kromě lepšího stravování také intenzivně sportovat. Běh se mi v kombinaci s fitkem a jízdou na rotopedu jevil jako velice efektivní způsob hubnutí, ačkoli klouby si o tom jistě myslely své. Pro své běhy jsem měl takový 8km okruh, na který jsem se vydával pravidelně. Začátky při této jateční hmotnosti dost bolely, ale tělo si naštěstí rychle vzpomnělo, jak kdysi sportovalo, takže jsem po několika týdnech občas zaběhl zmíněný okruh 2x. Na konci prázdnin, kdy už jsem byl o poznání lehčí, jsem se hecnul, a běžel ho bez větších problémů 3x.
A tehdy jsem naprosto reálně začal uvažovat o tom, že poběžím maraton, protože jsem byl přesvědčený, že když bez velkých obtíží uběhnu 24 km, zvládnu i tuto královskou distanci. Po návratu domů jsem začal okamžitě googlit, kde se v okolí a nejlépe příští měsíc něco takového běží. Výběr padl na Kladno. Nicméně stále ve mě hlodal červíček, zdali to není moc uspěchané, když jsem vlastně ještě žádný závod nikdy neběžel. Nakonec jsem tedy svůj start raději posunul o rok, abych ještě stihl natrénoval a shodil zbytek přebytečných kilogramů. To se podařilo a 12.9.2009 jsem se tak postavil na start svého prvního maratonu na Kladně a běžeckého závodu vůbec. Závod jsem ke své naprosté spokojenosti zaběhl v čase 3:40 a splnil si tak i svůj sekundární cíl vejít se pod 4 hodiny.

Na behej.com jsem zjistila, že běháš více maratony (35) než půlky (27) nebo desítky (13). Proč má maraton u tebe takové privilegium?
Na to už jsem částečně odpověděl v předchozí otázce. Maraton byl pro mě zpočátku sci-fi. Jakási výsada nebo něco, co běžný smrtelník jen tak nezvládne, pokud nevyvine velké úsilí. Prostě taková vstupenka mezi opravdové běžce. Takto jsem ho odjakživa vnímal. Desítku ani půlmaraton jsem takto nevnímal, protože ty se dají s trochou nadsázky zaběhnout z gauče, ale na maraton, pokud ho chceš zaběhnout důstojně, musíš poctivě trénovat. Já jsem navíc duší vytrvalec, rychlost mi nikdy moc nešla, proto když už jsem se odhodlal k nějakému závodu, chtěl jsem dát rovnou maraton. Vlastně jsem 1/2M ani desítku v plánu běžet nikdy neměl. Ale právě v dobách, kdy jsem začal závodit, se z běhu začala stávat masová záležitost a vytvořila se kolem něho obrovská komunita lidí. Pamatuji si, že jsem někdy kolem roku 2010 navštěvoval běžecké tréninky od Nike, kde jsem poznal řadu přátel. A ti třeba trénovali na pražský půlmaraton, takže jsem se ho rozhodl běžet pak s nimi. Obdobně to pak bylo i u dalších závodů ze série RunCzech apod. Půlku jsem bral také jako přípravu na maraton, jako lakmusový papírek toho, zdali je zvolené tempo udržitelné i pro maraton.
Svůj trénink hodně stavím na objemech v obecné vytrvalosti. To ale má samozřejmě své hranice, co se týče snahy o zrychlení. O tom jsem se na vlastní kůži přesvědčil při pokusech zdolat magickou hranici 3 hodin u maratonu, což se mi několik let nedařilo, protože mi prostě chyběla kvalita. To se naštěstí změnilo vstupem do BKČS, kde jsem se seznámil se spoustou zkušených běžců v čele s Lukášem Pazderou, kteří mě pomohli nasměrovat tou správnou cestou. Naučil jsem se chodit na dráhu, běhat intervaly, fartleky, tempové běhy apod. Zkrátka systematicky trénovat na cílový čas, což mě nakonec dovedlo k pokoření oné 3hodinové hranice. Motivaci posouvat tyto časy už moc nemám, hlavně u půlky jsem myslím dosáhl svého maxima. Jako jo, pokud bych se z objemů přeorientoval na rychlostní tréninky, pak bych ten čas možná ještě o pár minut srazil. Ale možná taky ne, a pak bych byl zbytečně naštvaný. A to nechci, protože teď už běhám primárně pro radost. Mě dostatečně uspokojí každý maraton, který zvládnu pod 3 hodiny, protože vím, jak jsem se s tím natrápil, abych toho dosáhl. Ještě by se mi líbilo srazit tento čas pod 2:50, tzn. běžet ho v průměrném tempu pod 4 minuty na kilák. Dokážu ale bez toho žít, pokud se mi to nepovede. Víc než s časem budu chtít do budoucna spíš bojovat se vzdáleností. Zatím jsem běžel maximálně stovku na rovném okruhu, takže další štace by mohl být nějaký ultra trail 100+. Dále se pak také nabízí 24 hodinovka. No a pokud bych obě tyto výzvy zvládl důstojně dokončit, potom nelze neuvažovat o Spartathlonu 🙂

Běžel jsi MČR na 100km. Lidé, co chodili okolo, si mysleli, že jde o překlep, že má jít o 100m. 😂 S Ondrou jsme tam byli a fandili ti, tys byl krásně usměvavý ještě na 70. kilometru. Celkově jsi byl tuším třetí ve své kategorii. Plánuješ si tento nevšední zážitek zopakovat?
Asi spíš ne, rozhodně ne v nejbližších letech. Zaběhnout 100 km byl jeden z mých běžeckých cílů, kterým jsem si tímto závodem de facto splnil, takže se spíše zaměřím na jiné zážitky viz má předchozí odpověď.
Mentalitou jsem zkrátka vytrvalec. Když zaběhnu desítku a neudělám osobák, řeknu si: "Dobrý no, ale už jsem jí běžel líp". Minimálně deset kilometrů chodím běhat v průměru každý den. Zatímco u maratonu a výš mi udělá radost jenom to, že tuto vzdálenost zvládnu. Protože i to je úspěch.

Tvé osobní rekordy na půlmaratonu 1:19 a na maratonu 2:51 jsou vážně senzační. Co stálo za těmito výsledky? Máš v plánu své osobáky ještě posouvat, nebo máš jiné plány?
Jsou to především tisíce, dnes už desetitisíce naběhaných kilometrů. Jinak to, jak jste mi přijeli fandit mi hrozně pomohlo, za což velký dík. Stejně tak jsem měl skvělý supportní tým (Petr Šnábl, Lukáš Pazdera, Nikča Samková), kteří mi po celých 8 hodin (!) závodu dodávali vše potřebné. Bez nich bych se takto dobře neumístil.

Prozraď, kolikrát jsi běžel Volkswagen maraton Praha a zda i letos jsi měl stát v koridoru? Čím tě tento závod láká, že se vracíš vždy na start?
Pražský mezinárodní maraton jsem běžel 10x, běhám ho soustavně od roku 2010. Je už to pro mě taková tradice, takže ano, plánoval jsem start i letos. Pražský maraton má takovou kouzelnou atmosféru, hlavně pak cílová rovinka Pařížskou ulicí na Staromák. Je to pro mě takový běžecký svátek.

Vaše dovči mají jedno společné s těmi našimi - běžecké boty nesmí chybět. Ty navíc občas i závodíš. Jaký zahraniční závod byl podle tebe top?
S manželkou rádi cestujeme, což se dá dobře spojit právě se závoděním. Top byl určitě Boston, který jsem běžel loni a zároveň si tam vylepšil osobák. Na Boston jsem měl zálusk už dlouho, protože se jedná o nejstarší běžecký závod svého druhu v historii. Navíc patří do šestice nejvýznamnější světových maratonů. Musel jsem se na něj kvalifikovat, což v mé věkové kategorii znamenalo zaběhnout maraton pod 3 hodiny. Tento závod jsme spojili s naší první návštěvou Ameriky, kdy jsme více jak týden před ním byli v New Yorku. Hodně jsem si užil také poslední předzávodní tréninky v Central Parku, nebo na oválu Yankees. Samotný závod měl neskutečnou atmosféru, což se ale dalo očekávat, když má tak dlouhou, 123letou tradici. Potom bych určitě ještě chtěl zmínil maraton v Jakartě, kterého jsem se zúčastnil, když jsme se vraceli z dovolené na Bali. Běžet po městě, která má tolik obyvatel, jako dohromady celá Česká republika, bylo pro kluka z vesnice z počátku něco nepředstavitelného. Navíc se startovalo v 5 hodin ráno ještě za tmy, kdy nebylo ještě takové horko.
Máte devítiměsíční holčičku, zaregistrovala jsem, že už jsi vyrazil běhat s kočárkem. Jaký typ máte? Vybírali jste záměrně takový, aby se s ním dalo běhat? 😉
Ano, párkrát už jsem na běh s Beátkou vyrazil, jednou dokonce na 20km běh. Ani při tom neprotestovala. Kočárek máme Thule Urban Glide 2, kterým jsme se inspirovali u známých, co běhají a mají malé děti. Takže ano, jedním z kritérií bylo i to, aby s ním šlo běhat.

Manželka Renáta neběhá, ale velmi tě podporuje. Tuším, že jsi říkal, že dělá jógu? Podporuješ ji taky a zacvičíš si někdy s ní? Nebo jsi jako správný běžec pěkně zkrácený? Protahuješ poctivě? 😁
Ano, Renča cvičí jógu a není úplně pravda, že neběhá. Chodí si zaběhat zhruba jednou do týdne, na rozdíl ode mě ale nezávodí. Běhat začala ještě před tím, než jsme se poznali. Co se týče mě a jógy, proběhly tam jisté pokusy o cvičení. Ale jak píšeš, jsem hrozně zkrácený, takže mi to moc nešlo. Jogín se ze mě asi nikdy nestane 🙂 Snažím se tak alespoň protahovat po každém běhu.
14. 11. 2020 Lucka Doubravová
Ahoj, je to tu 🤗 Připravila jsem si rozhovor s někým, kdo mě inspiruje i na Stravě. Ano, bydlíme relativně blízko a já tak nemám nouzi o tipy, kam si zaběhat, pokud chci směřovat své kroky na Říčansko. Navíc mě na ní fascinuje daleko víc věcí... (pánové odpustí, že rozhovor je opět s dámou, slibuji, že příště si vezmu na paškál nějakého pána 😁). Lucko, moc děkuji za pěkný rozhovor a pozvánku na novoroční akci 🥶😅

Na Říčansku bydlíš odjakživa? Pokud ne, vybrala sis ho proto, že se tam krásně běhá? 😀
Pocházím z Kolína a partner Kuba je z Českých Budějovic. Ve Světicích bydlíme posledních 7 let. Když jsme hledali bydlení, měli jsme dvě malé děti, tak byly priority jasné: škola, školka, vlak do Prahy. A les byl takové krásné plus (nejen kvůli běhání).

Sleduji tě na Stravě, vidím, že často běháš. Jsi máma tří dětí. Navíc tvůj partner Kuba též běhá. Jak to stíháte? Navíc, teď v období, kdy nejsi jenom máma, ale i učitelka atd... Je to mimo mé chápání skloubit toto všechno a ještě práci k tomu. 🙂
Běhám asi tak od roku 2005, ale s dětmi běhání dostalo nový rozměr. Člověk může vyběhnout kdykoliv a kdekoliv a navíc se domů vrátí obvykle s čistou hlavou. Kuba mi často říká "Ty seš dneska zase protivná, běž se proběhnout". Tak ho alespoň v tomhle poslouchám a asi to funguje 🙂. Teď, když jsou děti celé dny doma a k částečnému úvazku v ČS ještě asistuju dětem s distanční výukou a do toho se snažím, aby si to užila i nejmenší dvouletá Emilka, tak je to běhání potřeba o to víc. Babičky máme daleko a teď se s námi raději moc nevídají, takže se ve všem s Kubou střídáme. Taky většina našich výběhů je v tomto období za tmy s čelovkou 🙂.

Plánuješ běhy dopředu, nebo když máš zrovna čas, tak běžíš hned ven?
O víkendech se snažíme plánovat, aby běhání nekolidovalo s programem celé rodiny. Přes týden je to obvykle zcela náhodné. Máme se třemi dalšími kamarádkami ze Světic WA skupinu, přes kterou se domlouváme. Ale obvykle je to tak, že když jde některá z nás běhat, dá o tom vědět ostatním a ty se buďto přidají nebo ne. Všechny máme dost dětí a aktivit, takže plánování by stejně nemělo moc smysl 🙂
Běháte s Kubou i spolu? Kdo běhá vlastně delší dobu?
Spolu běháme spíš výjimečně. Někdo vždycky musí dělat doma animátora. S běháním jsem začala já. Vsadila jsem se s kamarádem, silným kuřákem, že pokud uběhnu maraton pod pět hodin, tak on přestane kouřit. To se mi nakonec nepovedlo o několik vteřin. Kubu jsem přihlásila poprvé v roce 2012 na půlmaraton v Českých Budějovicích. Moc nevnímal co mu říkám, tak mi to odkýval. Běželi jsme pak celý závod spolu, on s minimálním tréninkem a v botech na florbal. Asi o od 15. km už nemluvil a nebo brblal 🙂 Na dvacátém km už se začínal radovat a v cíli se mu to asi tak líbilo, že začal běhat pravidelně 🙂

Budou běhat děti? Nebo už běhají? Zaznamenala jsem premiéru celé rodiny na Klánovickém půlmaratonu 2019.
Jáchym, tomu je 11, běhá krásně. Běhá s jedním z nás hlavně tehdy, když si chce jednoho z rodičů užít jen pro sebe. To je pak běh, kdy on vede monolog o tom, co ho právě baví. Já tomu obvykle nerozumím a taky už mu moc nestačím, tak jen přitakávám. Evelínce je devět a běh je pro ni hlavně společenská událost, nerada závodí, ale když běží víc dětí a dělají blbosti, tak běhá ráda. A Emilka (2 roky) dělá to, co vidí u ostatních. Takže si občas nechá nasadit od bráchy hodinky, řekne, že je Jarmila Kratochvílová, a běhá s ním 🙂

Běháš často s kamarádkami, jdeš radši sama nebo s někým?
Jak kdy. Někdy chci jen běžet po lese a kochat se a nechat si běžet hlavou myšlenky. Všichni víme, kolik toho člověka napadne během takové hodiny běhání po lese 🙂. Často ale vyrazím s kamarádkami a jsem za to strašně ráda. Za prvé se nebojíme, když jdeme v noci. A za druhé je to zábava. Probereme všechno možné a ještě se proběhneme. Všechny máme asi takovou dámskou verzi krize středního věku, takže když jedna z nás navrhne nějakou blbost, tak ostatní na to řeknou "Tak jo" 🙂

Všimla jsem si, že máš nový koníček spojený s běháním. Vždycky někam doběhneš a vykoupeš se... i v tomto období, takže je fakt už zima... kdy jsi s tím začala?
To právě souvisí s tou krizí středního věku 🙂 Před čtyřmi lety jsme se s kamarády začali chodit koupat na Nový Rok do rybníka. Pak jsme začali chodit častěji.
Je to takový hezký rituál. Ale poslední dobou vždycky někoho v rámci běhu napadne říct, tak se vykoupeme, ne? A ostatní řeknou "tak jo". A pak stojíme na břehu, svlékáme se z běžeckého oblečení, a nadáváme si, koho to zase napadlo 🙂 Pak to chvíli studí a dostaví se radost, že to máme za sebou. A taky, že jsme si zase dokázaly, že všechno jde i když to vypadá, že to nepůjde 🙂

Plánuješ u toho vydržet?
Uvidíme. Přijde mi to dost podobné jako jít do sauny, ale ty jsou teď zavřené, takže nám to asi ještě chvilku vydrží 🙂

Kolik má ta voda?
Voda má teď tak 13 stupňů. V zimě je to pak kolem čtyř a to už bolí.

Vyžlovka series, naprostá pecka, navíc, když se vám rozrůstá rodina. Doufám, že vydržíte s tradicí až do odchodu dětí z domu... minimálně 😁 pro ostatní sem dávám fotku...
To taky doufám, snad bude stačit šířka mola 🙂
A na letošní novoroční koupel jsi srdečně zvána, pokud nebude stále trvat Covid lock down 😉
7. 11. 2020 Klára Zelenková
Protože za chvíli vyrážím na Trailovou závist, tak pro jistotu dávám rozhovor před během, kdyby mi ty kopce daly zabrat🤪 Snažila jsem se být stručná a Klára ještě víc 😂No, je to prostě na ty dlouhé večery 🙊 Klárce tímto děkuji, že mě, coby běžci z nížin, poskytla pohled z výšin. 🌄

Klári, kolik jsi nejvíc nastoupala metrů za jeden měsíc?
Přiznávám, že jsem výškové metry do letošního jara nikdy nesledovala. I to něco svědčí. Pracuji v Praze, ale bydlím v Olomouci, kde jste schopní získat 20 výškových metrů jen, když přebíháte přes most dálnici. Během jarní vlny koronaviru jsem si dala ambiciózní cíl vystoupat na jednu horu, kterou jsem měla ten rok navštívit, tj. získat při běhu tolik výškových metrů, jako má daná hora. A to v Olomouci jednoduché není a přiznávám, že na Mont Blanc, moji srdcovku, jsem musela odjet do Beskyd a dát několikrát Lysou. To mi v dubnu udělalo 13 tis. výškových metrů.

Kolik jsi nejvíc nastoupala metrů za jeden běh?
To jsi mě donutila se zamyslet. Je totiž rozdíl mezi závodem a tréninkovým během. Na závodě to bylo lehce přes 7 tis. výškových metrů. Jednalo se o ultra trail na Madeiře, jehož cílem bylo přeběhnout celý ostrov. Vystoupala jsem všech 7 tis. výškových metrů, do cíle mi zbývalo 20 km, jen dolů a po rovině, ale já se rozhodla ukončit. Ale to by bylo na delší povídání. V Čechách si myslím, že u stovky to bylo max. 4,5 tis. výškových metrů, u skyrunningu přes 3,8 tis. výškových metrů, a co jsem sama dala v tréninku, bylo 3,1 tis. výškových metrů. Ale vše jsem teď musela dohledat, já jsem v tom trochu lajdák. Běhám, protože mě to baví.

Přidáš se k naší listopadové šplhací výzvě „šerpa“? Pokud ano, pokusíš se překonat své měsíční maximum, nebo tento měsíc ti to pracovní povinnosti nedovolí?
Nejsem soutěživý typ. Jestli z 5 %, tak to bude hodně. Nemotivuje mě být lepší než ostatní. Motivuje mě být maximálně lepší než já sama. Což musím říci, a varuji všechny ostatní, je horší 🙂. V posledních týdnech se mé tréninky a plány neřídí mnou, ale rozpisem od trenéra, kterého jsem si vzala. Naštěstí všechny mé výlety do hor a stoupání kvituje, takže v tomto se omezení nebojím. Jen pořád “prská”, že jsem při tom pomalá 🙂.
Vím, že nově máš trenéra. Posílá tě na tréninky hlavně do kopců a hor, nebo je tam také prostor pro tempové běhy, intervaly apod.?
Mám. I já, absolutní odpůrce trenérů pro hobby běžce, jsem si jednoho najala. Byť ten důvod je trochu složitější. Rozhodla jsem se pomoci kamarádovi splnit si jeho sen - náročný triatlon v italských Dolomitech, kdy závěrečný maraton jako jeho pomoc poběžím s ním. Na to bych se hecla bez problémů, kdybychom nezjistili, že je to pár dní po tom, co já doufám, že oběhnu na 170 km trase kolem masivu Mont Blanc z Francie, přes Itálii a Švýcarsko zpět do Francie. Tehdy jsem pochopila, že potřebuji pomoc. A pak mi vlastně došlo, že kdy jindy než teď, si mohu dovolit na sobě zapracovat a dělat věci zdravěji. Takže výškové metry a trail hrají velkou roli v tréninku, ale k mé velké a často velmi hlasité nelibosti, musím dělat běžeckou abecedu, běhat rovinky, fartlek, u kterého omdlévám, a pak mé dva nepřátelé - Cooperův test a schody. Jsem dálkoplaz, který má rád své komfortní pomalé popobíhání, a tohle mě zabíjí. A jelikož trenér má ode mě velké očekávání, pořád jsem pomalá na to, co by si představoval, a já mám pocit, že už reálně umírám, a to dost bolestivě 🙂.

Podle čeho vybíráš závod? Odradí tě velké převýšení, nebo naopak to malé? 😊
Jsem trochu střelec bez tréninku a často i sebereflexe, takže jdu do velkých výzev a malé převýšení mě nezajímá. Ráda bych ale upřesnila, že neumím běhat kopce, pokud si někdo myslí, že jsem na to specialista. Jen mé podvědomí si umí na mě samotnou uplést velký bič. Na mou obranu, vyjít ze své komfortní zóny a běžet rychle, to je pro mě příliš, takže se raději budu lopotit pomalu jako poslední do kopců. Proto si vždy vyberu závod s větším převýšením, než běhatelný závod, který automaticky znamená, že budu běhat rychle. Proto si nezaběhnu Jizerskou 50, ale raději Lysohorský ultra trail. Byť na skyrunningu vždy skončím špatně. Pořád nechápu, jak to ostatní dělají - do konce to zvládnou rychle, z kopce rychleji. Já jsem pomalá do kopce a z kopce snad ještě víc :))

Jak to máš s délkou závodu?
Nechci, aby to znělo namyšleně, ale moc po závodech pod horský maraton nekoukám. Výjimkou byl v poslední době jen Ještěd skyrace, a ještě k tomu zimní, který je půlmaratonem. Ten důvod je totiž jednoduchý. Denně bojuji s časem a mám ho rozplánovaný na minuty. A do toho se snažím nabíhat trochu větší objemy.
Zároveň bydlím na dvou místech - pracuji v Praze, kde mám jeden domov, ale druhý domov s mužem mám v Olomouci, kde on pracuje. Kdo kdy žil na dvou místech zároveň, ví, jak moc je to náročné. A závody jsou hlavně o víkendu, a to je čas, který se naopak snažím strávit s blízkými, protože přes týden, při normální nekorona situaci, kloubím dvě města, proto nechci kvůli závodu na 10 km nebo půlmaraton někde cestovat, protože to mohu jít rychleji odběhnout za barák. A jak říkám, nejde mi o umístění a rychlost mi nejde, proto vím, že na těchto trasách ani nic zajímavé nepřevedu. Ale zároveň je dobré dodat, že já zase tolik nezávodím, za rok nemám závodů, ani kolik je prstů na jedné ruce."

Běháš často stejné trasy, nebo se snažíš vždy běhat něco nového?
V Praze nejčastěji běhám Krčák-Kunraťák. Nikdy jsem nepochopila, kde je ten zlom. Pro mě je to jeden park. V Olomouci si zoufám na pár trasách, a když chci alespoň pár výškových metrů a simulaci alespoň malého kopečku, prozaicky vyrazím na Sv. Kopeček. Ale když mohu, jsem ráda, když mě někdo vezme na novou trasu. V horách se snažím hledat nové trasy. Z Moravy pravidelně jezdím do Beskyd a Jeseníků, ale třeba dneska jsem z Prahy poprvé v životě vyrazila do Jizerek.

Jaký je tvůj nejoblíbenější kopec?
Miluji Lysou. Doslova. A Beskydy obecně. Jsou to nejnáročnější hory v Česku, takže mě to k nim táhne. Na cestě z Ostravice na Lysou si na nějakých 6 km dáte až 800 metrů převýšení. Tohle je meta, byť nepředstavitelná, že to jednoho dne opravdu zvládnu vyběhnout. Celé. Protože na horských bězích a ultra je přecházení do chůze běžné a vlastně bez toho to nejde.

Jaký je tvůj nejoblíbenější okruh na běh?
Okruh se pro mě rovná kopec a dolů, alespoň desítka. Ideálně dvě desítky kilometrů, kolem toho. Miluji hory a ty výhledy, co nám dávají. I to, jak je člověk maličký před jejich sílou. Rovina a asfalt mě ubíjí.

Jak jsi začínala s běháním v kopcích? Jaký závod bys pro začátečníky doporučovala?
Kdo mě zná, tak ví, jak jsem marná v přípravě a čtení mapy. Bez nadsázky. Takže já někam vyrazím a pak se hrozně divím 🙂
A kamarádi nebo muž pak jen říkají: “Ale to převýšení, ten terén jsi si mohla nastudovat.” Mohla, ale když mě to hrozně nebaví. Na běhu miluji to volnost, takže cokoliv řešit kolem toho je pro mě komplikace, které se samo sebou snažím co nejvíce vyhnout. Myslím, že kopce jsem začala vnímat jen díky závodu Spartan Race. Když já jsem v roce 2015 nebo 2016 začínala, nebyly to závody na rovině, takže mě to dovedlo do kopců. Pak pro mě bylo logické se klidně přihlásit na Ještěd Skyrace nebo Jesenický půlmaraton, protože jsou to přece pořád hory. Až při závodu jsem zjistila, jak moc se to liší 🙂 Přiznávám, že já jsem fázi začátečníka přeskočila. Ne že bych byla tak dobrá, ale protože občas hledám větší výzvy, než na jaké mám. České závody jako - Ještěd Skyrace, Jesenický maraton, LHUT i závody Libora Uhra jsou závody, kde vidíte osobní nasazení a srdce organizátorů. Znáte jméno toho jednoho blázna, který rizika bere na sebe a jde do toho. Bohužel sama nemohu doporučit žádný závod Běhej lesy apod., protože jsem je nikdy neběhala. Ale za sebe jinak říkám, vyražte do jakéhokoliv terénu, který kolem sebe máte, nebojte se kopců, vždy to zúročíte v závodě.

Na jaký závod se chystáš a kdy ti můžeme držet palce?
To je v tuhle chvíli trochu těžké říci. Neb se nerozhodujeme my, ale covid-19 a politici.Ale v hlavě mi klíčí myšlenka, že bych konečně chtěla pokořit 9 kol na 24 hodinovce na Lysou horu LH24, kdy mě trenér dokonce “nutí” do 10. Zatím dvakrát jsem skončila jen na 8 kolech, byť s rezervou času.

A pak je to jasné - můj vlastní sen je dán už 2 roky a jmenuje Ultra Trail Mont Blanc, který věřím, že v roce 2021 splním určitě. Když covid-19 nedá, zaběhnu si to neoficiálně. Vedle tohoto snu totiž čím dál tím častěji přemýšlím nad vícedenním přeběhem hor a už se mi pomalu rýsuje první možnost, kterou už bych ráda, alespoň v Čechách, uskutečnila, nejpozději na jaře příštího roku. A jako spoustu běhu, které dělám, spojila ho i s charitou.

Máte tip na rozhovor?

Napadá vás někdo z přátel a známých, koho by Zuzka mohla vyzpovídat? Napište nám kdo to je a proč je pro vás zajímavý nebo motivující. Třeba se objeví jako další v pořadí :)

Běžecký klub České spořitelny